Modele Volkswagena

Strona główna

Volkswagen Touareg

Samochód osobowy typu SUV klasy wyższej produkowany pod niemiecką marką Volkswagen od 2002 roku. Od 2018 roku produkowana jest trzecia generacja pojazdu.

Pierwsza generacja

Volkswagen Touareg I został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2002 roku.

Nazwa Touareg wywodzi się od nazwy ludu berberyjskiego - Tuaregowie, który zamieszkuje obszary Sahary.

Samochód zbudowany został we współpracy z należącą do Volkswagen AG marką Porsche, która produkuje bliźniaczy model Cayenne na wspólnej płycie podłogowej PL71. Pojazd zbudowano na samonośnym nadwoziu wyposażonym w niezależne zawieszenie wielowahaczowe, oparte na solidnych ramach pomocniczych. Standardowo pojazd wyposażony został w napęd na cztery koła (4Motion) realizowany przez skrzynię rozdzielczo-redukcyjną z mechanizmem różnicowym sterowanym płytkową blokadą, która dawała możliwość zablokowania go na stałe.

rysunek
Rys. 1. Volkswagen Touareg 1 generacji - przód.

W 2006 roku auto przeszło face lifting. Zmieniony został m.in. pas przedni pojazdu w którym zastosowane zostały m.in. nowe reflektory z charakterystyczną łezką, zderzaki oraz tylne lampy. Przy okazji liftingu, do gamy jednostek napędowych pojazdu wprowadzono benzynowy silnik V8 o pojemności 4.2 l i mocy 350 KM.

W tym samym roku 40 mil od Londynu odbyła się akcja nazwana Touareg holuje Boeinga 747. Auto wyposażone w silnik V10 TDI przez 150 m holowało 155-tonowy samolot odrzutowy. W samochodzie zwiększono masę auta do 7030 kg.

rysunek
Rys. 2. Volkswagen Touareg 1 generacji - tył.

11 października 2007 roku podczas targów motoryzacyjnych w Sydney zaprezentowana została sportowa wersja pojazdu - R50, wyposażona w 5 l silnik wysokoprężny TDI w układzie V10 o mocy 350 KM. Auto wyróżnia się specjalnym pakietem stylistycznym oraz 21-calowymi alufelgami.

Wersje wyposażeniowe

Standardowe wyposażenie pojazdu obejmuje m.in. system ABS i ESP, BAS, EDS, ASR i MSR, HAC oraz HDC, 6 poduszek powietrznych, elektryczne sterowanie szyb, elektryczne sterowanie lusterek, wielofunkcyjną, podgrzewaną i skórzaną kierownicę, elektrycznie sterowane fotele, komputer pokładowy, tempomat, czujniki deszczu, podgrzewane dysze spryskiwaczy, system audio Delta z 9-głośnikami oraz dwustrefową klimatyzację automatyczną.
Opcjonalnie pojazd wyposażyć można było m.in. w zawieszenie pneumatyczne[1], system nawigacji satelitarnej oraz drewniane wstawki deski rozdzielczej[10], a także chromowane dodatki, 19 lub 20-calowe alufelgi, skórzaną tapicerkę, aktywny tempomat, system monitorowania martwego pola oraz czterostrefową klimatyzację automatyczną[11], system monitorowania ciśnienia w oponach, reflektory biksenonowe, elektrycznie sterowane fotele z funkcją pamięci i czujniki zmierzchu oraz 11-głośnikowy system audio Sound.

Druga generacja

Volkswagen Touareg II został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany 10 lutego 2010 roku w Monachium.

Samochód został zbudowany na bazie wspólnej płyty podłogowej dzielonej z modelem Porsche Cayenne II. W stosunku do pierwszej generacji pojazdu, auto jest jego nowocześniejszą wersją. Zmieniony został m.in. pas przedni pojazdu, gdzie zastosowane zostały nowe reflektory, zderzak, atrapa chłodnicy oraz pokrywa silnika. W tylnej części pojazdu zmieniona została pokrywa bagażnika oraz lampy. Auto jest dłuższe i niższe od swojego poprzednika oraz ma większy rozstaw osi.

rysunek
Rys. 3. Volkswagen Touareg 2 generacji - przód.

W połowie 2014 roku auto przeszło face lifting. Zmieniony został m.in. pas przedni pojazdu, w którym umieszczone zostały powiększone klosze reflektorów, przemodelowana atrapa chłodnicy oraz wloty powietrza umieszczone w dolnej części zderzaka. Do standardowego wyposażenia pojazdu dodano reflektory biksenonowe, które opcjonalnie doposażyć można w system Dynamic Light Assist, który na bazie odczytów z kamery steruje przysłonami świateł, tak aby nie oślepić innych użytkowników dróg jednocześnie oferując jak największy zasięg świateł w danej chwili.

rysunek
Rys. 4. Volkswagen Touareg 2 generacji - tył.

Wersje wyposażeniowe

Standardowe wyposażenie pojazdu obejmuje m.in. skórzaną kierownicę, dwustrefową klimatyzację automatyczną, czujniki deszczu, 17-calowe alufelgi oraz system Start&Stop.

W zależności od wybranej wersji silnikowej oraz wyposażeniowej, pojazd doposażony może być także m.in. w chromowane dodatki nadwozia, drewniane wykończenie wnętrza, elektrycznie sterowane fotele z regulacją w 12-kierunkach oraz ogrzewaniem, czterostrefową klimatyzację automatyczną, elektrycznie otwierana i zamykaną pokrywę bagażnika, system bezkluczykowy oraz 18-calowe alufelgi, a także zawieszenie pneumatyczne, reflektory biksenonowe z funkcją doświetlania zakrętów i światłami do jazdy dziennej wykonanymi w technologii LED oraz system nawigacji satelitarnej i odbiornik TV oraz panoramiczny dach.

Trzecia generacja

Volkswagen Touareg III oficjalnie zadebiutował pod koniec marca 2018 roku na salonie samochodowym w Szanghaju, w Polsce samochód pojawił się w drugiej połowie 2018 roku.
rysunek
Rys. 5. Volkswagen Touareg 3 generacji - przód.

Całkowicie nowy Touareg został zbudowany na płycie podłogowej MLB wspólnej m.in z Porsche Cayenne III czy Audi Q8. Pod względem rozmiarów Touareg III jest nieco dłuższy i szerszy od II generacji modelu oraz nieco niższy. Istotną nowością jest fakt, że 48 proc. konstrukcji samochodu wykonane jest z aluminium. Touareg III generacji to pierwszy model Volkswagena, w którym wykorzystano ten materiał na tak szeroką skalę.

Volkswagen w III generacji Touarega zastosował wiele zaawansowanych rozwiązań dostępnych wcześniej jedynie w samochodach marek premium - skrętną tylną oś, system Night Vision, czy aktywną stabilizację przechyłów (znaną z Audi SQ7). Znaczącą nowością jest również rozbudowany system multimedialny Discover Premium z 15-calowym ekranem dotykowym.

rysunek
Rys. 6. Volkswagen Touareg 3 generacji - tył.